10 věcí, které je třeba u koček pravidelně sledovat

10 věcí, které je třeba u koček pravidelně sledovat

I u zdravé kočky musíte sledovat její zdravotní stav. Ten se totiž může kdykoli změnit, a čím dříve si změn všimnete, tím dříve můžete kočičku dopravit k veterináři. Pravidelná kontrola zdraví se vyplatí. Nyní pomineme jasné příznaky nemoci, které nepřehlédnete, zaměříme se na ty méně viditelné zprávy, které vám kočka dává.

Že je s vaší kočkou něco v nepořádku záleží na znalosti běžného chování vašeho mazlíčka, na vašich pozorovacích schopnostech a na intuici. I když jste předtím žádnou kočičku neměli, nezoufejte, velmi rychle své kočičce porozumíte. Tak jako matky rozumí dětem, které ještě neumí mluvit, budete i vy brzy rozumět své kočce.

Každý den, když se s kočkou mazlíte, si na ní všímejte změn. Abyste věděli, na které oblasti se zaměřit, zde je deset věcí, které je dobré u kočky pravidelně sledovat.

1. Chování

Veškeré změny v chování mohou znamenat nemoc, ale i psychickou nepohodu. Nemocné kočky bývají často bez nálady, apatické a spavé. Kočka, kterou něco bolí, bývá neklidná a může se projevit i agresivně, když jí sáhnete na bolestivé místo. Jakékoli chování, které není pro vaši kočku běžné, nezapomeňte zmínit při prohlídce u veterináře.

2. Zápach

Nemocná kočka má jiný pach. Až se budete se svou kočkou mazlit, nezapomeňte přivonět k jejímu kožíšku. Silný zápach z tlamy často ukazuje na zánět dásní a problémy se zuby. Kontrola zdraví vaší kočičky by tedy měla zahrnovat i kontrolu tlamičky.

Kočičko, udělej Ááááá a já ti kouknu do pusinky 🙂
(Zdroj fotografie: vlastní)

3. Tepová a dechová frekvence

Normální srdeční akce u koček se pohybuje v rozmezí 120-140 tepů za minutu. Počet dechů u kočky v klidu se uvádí 20-30 dechů (někdy se uvádí dokonce až 40 dechů) za minutu.

4. Prokrvení

Zda krevní oběh vaší kočky funguje správně, zjistíte podle dásní kočky. Na malý okamžik zatlačte prstem na dáseň. Místo zbělí. Jakmile tlak uvolníte, dáseň opět zrůžoví. Důležitý je čas, za který se tato barevná změna odehraje. Normálně se čas pohybuje od 1 do 2 sekund. Pomalejší plnění ukazuje na krevní ztráty, rychlejší na možnost vysokého krevního tlaku kočky.

5. Hydratace

Kočky jsou původem pouštní tvorové a pití velkého množství tekutin pro ně není. Proto se nedoporučuje krmit výhradně suchou stravou, kočka získává velkou část tekutin právě z potravy. Abyste se ujistili, že vaše kočka správně zavodněná, udělejte kožní test. Uchopte prsty kousek kůže na šíji kočky, abyste vytvořili kožní řasu. Nyní řasu pusťte a sledujte, jak rychle se narovná. U zdravé kočky by se měla vrátit okamžitě do původní polohy.

6. Stolice

Při každodenní péči o kočičí toaletu kontrolujte konzistenci stolice vaší kočky. Sledujte, jak často chodí na velkou a případný průjem nebo zácpu řešte s veterinárním lékařem. Výrazný zápach stolice často napovídá o infekci nebo vnitřních parazitech. A i když se vám do toho možná nechce, věřte, že kontrola zdraví vašeho miláčka si to žádá.

Vlevo: Kočičí průjem
Vpravo: Formovaná normální stolice

7. Močení

Všímejte si, jak často vaše kočka močí. Důležité je i množství moči a s tím související pití. Když kočka hodně nebo málo močí, ale přitom hodně pije, může mít potíže s ledvinami a je na místě navštívit veterinu a ledviny nechat otestovat. Totéž platí v případě, že se objevuje náznak krve v moči a bolestivé močení. Některé kočky na to neupozorní, jiné se hlasitě během močení projeví.

Častý problém majitelů koček s močením je močení na místech, která k tomuto účelu neslouží. To znamená kdekoli jinde, jen ne na kočičí toaletě. Může to být doprovodný příznak infekce močových cest nebo jiného zdravotního problému. Teprve po vyloučení nemoci se dá usuzovat na stres a problémové chování.

8. Jídlo a pití

Jakékoli změny v jídle a pití znamenají, že se s kočičkou něco děje. Nemocné kočičky často přestávají jíst, může se objevit zvracení. Co se týče pitného režimu, jak bylo zmíněno výše, jakákoli změna v množství a četnosti pití u kočky je důvod k obavám o její zdraví.

9.    Kontrola hmotnosti

Abyste se měli o co opřít, kontrolujte pravidelně, kolik vaše kočka váží. To vám dá nejlepší zpětnou vazbu, zda kočka dostatečně jí a přibývá. Nejlepší pro vážení koček jsou váhy na kojence, ale postačí vám i obyčejná kuchyňská váha a miska. Važte kočičky od koťátek, aby si na manipulaci zvykly. Vážení provádějte vždy ve stejnou dobu (u koťat).

Jak často vážit kočku?

Váha je velmi důležitý ukazatel pro kontrolu zdraví vaší kočky. Jak často budete svou kočku vážit je na vás a na zdravotním stavu kočky. Může se stát, že kvůli nízké nebo naopak vysoké hmotnosti vašeho miláčka bude třeba jeho hmotnost sledovat častěji. Jak často je dobré vážit kočku, lze obecně shrnout následovně.

  • Malá koťata od narození vážíme každý den.
  • Větší koťata jednou týdně.
  • Dospělé kočky jednou měsíčně.

U malých koťat je sledování váhy nezbytné. Větší, nebo opakovaný úbytek na váze, znamená vážný problém, který je nutné urychleně řešit.

Kolik by měla vážit vaše kočka?

Tato tabulka je pouze orientační. Je nutno poznamenat, že odborná literatura o kočkách se přesně na gram neshoduje. Není se ani čemu divit, protože velkou roli hraje plemeno kočky, případně výživový a zdravotní stav (jde-li o nalezence). U koťat je důležité, aby koťata na váze neubývala, a aby za týden přibrala okolo 100 gramů.

Věk kočkyOrientační váha
1 den70-135 g
1 týden110-250 g
2 týdnykolem 300 g
3 týdny215-420 g
4 týdny250-500 g
5 týdnů290-620 g
6 týdnů315-700 g
7 týdnů400-900 g
8 týdnůkolem 900 g
12 týdnůkolem 1,700 g
6-8 měsíců2-4 kg
Průměr dospělá kočka2,5-5,5 kg (někdy se udává do 7 kg)*

*Váha dospělé kočky závisí na plemeni kočky a jejích předcích.

U dospělých koček lze zhodnotit výživový stav pomocí obrázkové tabulky.

Zdroj obrázku: www.mojecalibra.cz

10. Teplota

Normální teplota u koček se udává v rozmezí 38 °C do 39,5 °C. Teplotu měřte v konečníku digitálním teploměrem s ohebnou špičkou. Nejlepší jsou ty pro miminka. Nezapomeňte po akci teploměr omýt a odezinfikovat.

Jak postupovat při prohlídce kočky?

Nejlepší způsob, jak můžete prohlédnout stav těla kočky, je během mazlení. Všímejte si jakýchkoli změn. Kontrola zdraví vaší kočky by měla probíhat nenápadně, pro kočku příjemně a systematicky.

Kontrola zdraví kočky jako návod v podobě letáku.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *