Kde je nejlepší sehnat nebo koupit kočku?
Projdeme si všechny možnosti.
A podíváme se, jak nenaletět a na co si dát pozor.
Rozhodnutí na cca 20 let
Než začnete shánět kočku, dobře si to promyslete. Kočka s vámi bude 15-20 let. Budete za ni nést odpovědnost. Starat se o ni v dobrém i zlém. Máte na to? Psychicky i finančně? Bezva. Můžete přemýšlet dál. Kotě, kočku nebo seniora? Vše má svá úskalí a hodí se zvážit váš životní styl – hodí se pro vás čistokrevná kočka nebo kříženec? Jedna nebo dvě?
Odpovědět si ale musíte sami. A zodpovědně. Pokud si nejste jistí, poraďte se tam, odkud si budete pořizovat kočku. Popište svůj životní styl a svá očekávání od kočičího společníka. Ten, kdo vám bude kočku dávat (ať už to bude jakýkoli zdroj, který si níže projdeme), by tyto informace stejně chtěl znát. (V opačném případě mu nejde o blaho kočky a je na místě zpozornět.)
4 hlavní zdroje, odkud můžete sehnat kočku
Každý z nich má svá pro a proti, svá pravidla a svou cenu.
1. Chovatel
Kočka s rodokmenem nemusí být jen k chovu, ale jako domácí mazlík. Temperament čistokrevných koček se dá velmi dobře předpokládat, protože každé plemeno kočky má do vínku dané určité povahové rysy.
K vyhledání vhodného chovatele vám pomůže internet nebo návštěva kočičí výstavy, kde můžete chovatele oslovovat přímo, udělat si přehled a získat potřebné informace. Další dobrý způsob jsou webové stránky chovatelů, ale pozor na první dojem. Web by měl obsahovat název organizace, ke které chovatel patří, dále celá chovatelská jména koček, případně i rodokmeny a informace o zdravotní péči, která se kočkám dostává včetně testů na vrozené choroby.
Doporučuji chovatelskou stanici i osobně navštívit. Počítejte s tím, že koupě kočky od spolehlivého chovatele (i na mazlíka) nebude za pár kaček, ale za několik tisíc. Poctiví chovatelé vás tak nechtějí obrat. To opravdu ne. Vlastně se jim tou částkou zaplatí možná tak třetina vynaložených nákladů na kotě. Asi si teď říkáte, proč tedy do toho tolik investují? Z lásky ke kočkám a k tomu, co dělají. Dělají to dobře. A vy máte jistotu, že vaše kočka je z kvalitního zázemí, správně socializovaná, očkovaná a zdravá.
Součástí pořízení kočky od chovatele je kupní smlouva, kde bude stanovená cena, případně záloha a také další podmínky chovatele – většinou jde o občasnou zprávu, jak se kočičce u vás daří. Správní chovatelé také na sebe dávají kontakt, aby vám mohli být nápomocní s jakýmkoli problémem, který by se mohl během života kočičky vyskytnout.

Pozor na množírny!
Podezřele nízká cena za čistokrevnou kočku (často bez PP), chybějící informace o zdravotním stavu nebo o rodičích kočky je způsob, který odhalí „množírny“, rádoby chovatele, kteří množí kočky za účelem zisku. Neprodávají je tak draho, ale jejich kočka rodí nad limit, často se jí ani koťatům nedostává potřebné péče a nedostanete kočku s průkazem původu, ale s tím údajem, že jeden z rodičů má PP. To ale z kočky čistokrevnou kočku nedělá. Zkrátka jedou na kvantitu a ne na kvalitu. Na úkor koček.
Inzerátů na „čistokrevné“ kočky jsou plné internetové bazary. Dokonce někteří lidé mají takovou drzost, že nabízejí i chlupatou kočku Sphynx. (Ne, opravdu chlupatá verze není. A ne, ty chlupy jí opravdu nevypadají.)
Nepodporujte množírny. Když jejich kočky nepůjdou na odbyt, snížíte tak utrpení dalších vrhů. Ale ano, také jsem takhle vzala psa z nevhodných podmínek (i když jsem tak podpořila zřejmě množku), protože jsem citlivka a chtěla jsem ho zachránit. Věřím, že nejsem jediná, kdo se tak zachoval. Poučení se ale dostavilo; člověk musí dávat pozor, aby nejednal pod vlivem emocí.
2. Útulky
Dostatek koťat a koček mají útulky. Jejich činnost můžete sledovat na jejich webových stránkách nebo Facebooku. Jaké jsou kočičí útulky ve vašem okolí? To můžete zjistit jednak ze stránek Krajské veterinární správy nebo na stránkách Pesweb. Nejsou zde ale všechny, některé spolky nemají registraci u KVS nebo jim teprve probíhá. Mnoho útulků má z kapacitních důvodů i dočasné péče různě po Republice, takže se hodí spolek oslovit a doptat se.

Zdroj: Vlastní
Co je dočasná péče?
Dočasná péče je způsob, jak pečovat o kočky (nebo psy) v domácím prostředí. Dobrovolníci mají tato zvířata k adopci u sebe doma, kde o ně pečují, zajišťují jim veterinární péči a velmi dobře pak znají jejich temperament a zdravotní stav. Na dočasných péčích je založen např. spolek Zelená kočkám, z.s., ale fungují i u dalších útulků.
Pracovníci útulku vám pomohou s výběrem
Protože útulkové tety znají své svěřence velmi dobře, ví čím si prošli a často strávili dny i noci péčí o ně, budou chtít vědět, jaký domov nabízíte. Protože podle toho vám pomohou s výběrem kočičky, která se pro vás bude hodit nejlépe. Požadavky útulků se mohou zdát někdy přísné, nenechte se ale zmást. Vy byste svoje děti také nedali každému hned na potkání. 😉
Cenou za adopci bývá adopční poplatek, respektive příspěvek, který ani v nejmenším nepokryje výdaje za jednu kočku. Je spíš ujištěním pro útulek, že to myslíte vážně a že pro vás nebude problém kočku finančně zajistit.
Také se útulky pojišťují adopční smlouvou, kde shrnují své požadavky, abyste o kočičku řádně pečovali a občas dali vědět, jak se u vás má.
Vypadá to, že je adopce kočky z útulku složitá, ale opravdu tomu tak není. Je to vcelku jednoduché, všechno to okolo je síto na nevhodné majitele.
Pokud narazíte na opravdu přemrštěné podmínky, se kterými souhlasit nemůžete, nebo nevyhovujete jako majitel kočky, ačkoli jste zodpovědný kočkomil, obraťte se na jiný útulek. Nevzdávejte to kvůli jednomu nedorozumění. Zachráníte rovnou dvě kočičky – jednu z útulku a jednu z ulice, které se tak uvolní v útulku místo.
I útulek je potřeba dobře vybírat. Zajeďte se podívat do vytipovaného útulku na návštěvu, zjistíte, v jakých podmínkách zde kočky žijí. Ptejte se na zkušenosti, čtěte recenze. (Platí i o chovatelech.) Kvalitní útulek vám také nezamlčí žádné informace o zdravotním stavu kočky a měl by vám umožnit podívat se do jejích zdravotních záznamů během pobytu v útulku.
3. Přátelé a známí
Přátelé a známí vám mohou poradit, kde sehnat kočku. Mohou doporučit chovatele, kterého znají nebo s ním mají dobré zkušenosti, stejně tak mohou doporučit útulek. Mohou mít také svá koťata. Zjistěte si ale více o tom, kdo je jejich matka a odkud se koťata vzala.
Pokud je kotě odněkud zvenku, projděte s ním nejprve kontrolu u veterináře, než ho vezmete domů. Chráníte tak kočky, které již doma máte. Kočky na vesnici často lidé (krom toho že nekastrují) neočkují, takže je vysoké riziko vážného onemocnění (kočičí rýma, kočičí mor atd.).

Zdroj: Vlastní
Pozor!
Pokud sháníte kočku na myši k domu a bydlíte na samotě, kde nehrozí žádné nebezpečí, pak je odrostlé kotě od vesnické kočky bezvadný parťák. Stejně mu ale musíte poskytnout odpovídající péči. Je to živý tvor. Kočka není spotřební zboží, ačkoli si to dodnes někteří lidé myslí a dokonce se tím na sociálních sítí netají. (Kromě toho existuje zákon, který stanovuje, že je majitel povinen zabezpečit si kočku na svém pozemku.)
4. Veterinář
Zeptejte se veterináře. Ten vám jistě doporučí, kde sehnat kočku. Případně vám může i poradit, na co si dát pozor a jaká kočka by pro vás byla nejvhodnější (pokud stále tápete).
Pseudozdroje
Pokud se chystáte učinit výkřik do tmy na sociální sítě typu „Sháním kotě“, „Nabídne někdo kočku?“ nebo „Kde se dá sehnat kočka?“ bez dalších upřesnění na co, jak, komu, kam, tak si to rovnou odpusťte. Takových tam je. A ještě s hrubkami. Vyvolávají otázky a rozhořčení, protože každý zodpovědný člověk chce vědět, kam kočka půjde, co s ní zájemce zamýšlí. Proč? Protože jsou mezi námi i zlí lidé, kteří shánějí kočky proto, aby jim ubližovali. A kdo se skrývá za anonymem nebo falešným účtem na Facebooku, nikdy nevíte.
Lepší je hledat aktivně, ne čekat na nabídku. Vypovídá to o lenosti si sám něco zjistit, hledat, číst. Pokud přesto chcete dát inzerát, tak ho ale napište jasně a srozumitelně. Proč hledáte? Jakou nebo jak starou? Kolik dalších koček máte? Bude kočka doma nebo i venku? Prostě přibližte situaci. Zvýšíte tak své šance na úspěch.
Ujměte se kočky v nouzi
Sledujte stránky útulků nebo kočičí skupiny na Facebooku. Stává se, že útulky nemají místo a hledají rovnou domov nebo dočasnou péči. Můžete tak pomoci a rovnou získat kočičku. V kočičích skupinách se také dost často najdou kočičky, které sice někdo zachránil, ale nemůže si je nechat trvale doma. Také se stává, že z nějakých důvodů hledají lidem svým starším kočkám nové domovy (např. z důvodu stěhování, úmrtí apod.). Je to také cesta, jak přijít ke kočce, která domov nutně potřebuje.
Závěr
Při shánění nebo koupi kočky platí dvakrát měř a jednou řež. Pořádně vše promyslete, dejte si čas na rozhodnutí a nejednejte pod vlivem emocí. Zdroj, ze kterého si kočku chcete vzít, si pečlivě ověřte, ptejte se, osobně navštivte. Děláte to proto, abyste získali kočičku, která vám bude dělat radost, bude zdravá a naučená na správné návyky.