Naučit kočku na přepravku musíte v každém případě.
I když neplánujete společné cestování, návštěvám veterináře se nevyhnete.
Pokud nemáte čas zdlouhavě kočku učit, poradíme vám pár triků na vzpurné jedince.
Proč naučit kočku zrovna na přepravku?
Přepravka pro kočky je nejbezpečnější (a také nejrozšířenější) způsob, jak přepravit kočku autem, případně jiným dopravním prostředkem. Ale klidně i pěškobusem, máte-li veterináře za rohem. Ano, návštěva veterináře je nejčastější důvod, proč lidé s kočkou vyráží na cesty.
Kočky ale mohou cestovat i s lidmi na procházku nebo na výlet. To je teď zvláště u mladých majitelů koček velmi oblíbené. Proto se pojďte podívat na to, jak udělat z cestování (a té odporné plastové krabice) pro kočku co nejpříjemnější zážitek.
Přepravka pro kočku = příjemné místo
Když koupíte přepravku pro kočku, postavte ji doma jako kočičí příbytek a vystelte ji něčím měkkým. Můžete tam přidat i oblíbenou hračku, plyšáčka nebo šantový pytlíček. Kočky milují všechno nové. Brzy se o přepravku vaše kočka začne náležitě zajímat, brzy v ní možná začne spát. Už by přepravku neměla vnímat jako past.
Návštěvy přepravky odměňujte pamlsky, můžete kočku během pobytu v přepravce i nakrmit. Čím více příjemných událostí se s přepravkou spojí, tím lépe. Až bude kočka uvnitř, zkuste zavřít dvířka, stačí na pár vteřin. Zase je otevřete a kočku odměňte. Pokud je kočka klidná, proneste ji v přepravce po bytě. Poté zase postavte, otevřete a kočku odměňte. Takto pokračujte. Je to zdlouhavý, ale účinný způsob, jak naučit kočku na přepravku. Až si budete jistí, že kočka dospěla do dalšího bodu, pokročte dál.
Jdeme do auta
První cvičná jízda autem by neměla být k veterináři. Poprvé objeďte klidně jen pár bloků a vraťte se domů, kde kočku náležitě odměníte. Intervaly postupně prodlužujte. Pokud budete pečlivě a pravidelně trénovat, kočička by měla vědět, že jízda autem není nic zlého. Brzy si zvykne a bude při cestování klidná. Pro stresaře můžete vystříkat přepravku Feliway sprejem nebo jim do ní vložit polštářek se sušeným kozlíkem.

Přepravka by měla pro kočku znamenat bezpečí.
Snáší vaše kočka lépe postroj?
Pro cestu autem můžete kočce zakoupit speciální postroj, který se dá připevnit do bezpečnostního pásu. Není drahý a některé kočky tento způsob přepravy milují. Mohou koukat z okna a nepřipadají si jako v pasti. I na ten ale musíte kočku nejprve naučit. Není to nic pro plaché kočky a kočky stresařky.
Čtěte také: Jak naučit kočku na kšíry?
Bojácná, bránící se kočka a přepravka
Ne každá kočka s vámi bude ráda cestovat a chodit na kšírkách jako pejsek. Kočky se liší charakterem stejně jako jiná zvířata nebo my, lidé. Také jsou situace, kdy nemáme čas, naučit kočku na přepravku. Pak nezbývá než kočku lapit.
Jak dostat kočku do přepravky, když se brání?
Pokud není čas kočku na přepravku učit, nebo přišel stav nouze a je třeba ji hned naložit, máme několik tipů a triků, které se dají použít. U plachých koček (nebo koček, které už mají trauma z přepravky zažité a nejde ho snadno přeučit) to stejně jinak nepůjde. Snažte se ale co nejvíce to bude možné minimalizovat míru stresu.
Tipy a triky, jak vyzrát nad bránící se kočkou:
- Kočku s přepravkou nikdy nepronásledujte a nehoňte. Přepravku položte a pak teprve v klidu hledejte kočičku.
- Na agresivní kočičku jděte s ručníkem, takovým akorát velkým, aby se vešel do přepravky. Ručník přehoďte přes kočku, zabráníte tak pokousání.
- Pokud to nevyšlo s ručníkem a kočička se brání zuby, svářečské rukavice jsou také dobrá volba. (Vyzkoušeno.)
- Máte-li kočičku, vkládejte ji do přepravky zadkem napřed, aby neviděla, kam ji strkáte. Jakmile uvidí otvor = past, zpanikaří a začne se bránit ještě víc. Jednou rukou držte pod zadečkem, druhou za kůži na krku (jemně, ale pevně). Jakmile je kočka uvnitř, zaklapněte dvířka.
- Pro usnadnění nakládání vystrašené kočky si můžete přepravku postavit otvorem vzhůru, aby se vám kočka lépe vkládala. Pokud má přepravka horní dvířka, vkládejte kočku tudy.
- Aby kočička byla v přepravce klidnější, můžete přes přepravku přehodit ručník nebo jinou neprůsvitnou látku. Nadměrná stimulace podněty kočky velmi stresuje.
- Do přepravky můžete prostrčit pamlsek nebo oblíbenou hračku. (Kočky ve stresu ale většinou moc chuti k jídlu nemají, přesto je to způsob, jak kočičce pomoci nalézt ztracený klid.)
- Po celou dobu na kočku konejšivě mluvte, aby věděla, že jste poblíž a že jste v klidu. Nebo to aspoň dobře hrajete.
- V autě nepouštějte hlasitou hudbu, nastavte tlumenou klidnou melodii.
- Po návratu nechte přepravku na obvyklém místě s možností, aby do ní kočka kdykoli mohla. Kočku vypusťte a odměňte pamlskem.

I po příjezdu nechte přepravku kočce přístupnou, aby si k ní mohla vytvářet pozitivní vztah.
Jaká přepravka je ideální pro přepravu potížisty?
Pro kočky, které nerady cestují a nesou pobyt v přepravce nelibě, vybírejte prostornou přepravku, kde se kočka může postavit a otočit. Nejlepší materiál je v tomto případě plast. Kočka se může pomočit, pokálet nebo pozvracet. (Některým kočkám se za jízdy dělá špatně, také vyzkoušeno.) Látková přepravka by to propustila, navíc se dá rozškrábat.
Vhodná jsou kovová dvířka, která kočka nemůže vyrazit a snadno se zavírají. Pro snadnější manipulaci při vyndávání vystresované kočky z přepravky u veterináře (nebo na místě určení) doporučuji přepravku s dvojitými dvířky, nebo takovou, u které se dá snadno sundat horní polovina.
I když kočka necestuje ráda a je potíž ji dostat do přepravky, NIKDY kvůli tomu neodkládejte návštěvu veterinárního lékaře, zvláště když je kočka nemocná. Mohlo by pak být pozdě!
Kdy naučit kočku na přepravku?
Nikdy není pozdě začít učit kočku na přepravku. Koťata se učí cestovat nejprve s matkou. Pokud máte dospělou kočku, která přepravkám neholduje, i tak jí můžete přepravku nechat v bytě přístupnou. Bude to trvat déle, ale i tak můžete nakonec kočce dokázat, že přepravka nemusí znamenat jen cestu na veterinu.