S láskou ke kočkám – od péče po porozumění

Jak naučit kočku na kšíry? I kočka může chodit na procházky na vodítku.

Kočka na vodítku

Naučit chodit kočku na procházky není nemožné.

Je potřeba trpělivost a postupovat pomalu.

A počítat s tím, že ne každá kočka bude vhodná na procházky.

Ne každá kočka je vhodná na procházky

Než začneme s tréninkem, je potřeba si uvědomit, že každá kočka je jiná. Zatímco některé jsou dobrodružně založené a budou nadšeně chodit ven na vodítku, jiné budou vyplašené, vynervované a sebejistě se budou cítit až doma.

Ale ani tam není třeba lámat hůl, možnosti pobytu venku pak poskytne voliéra nebo zamřížované okno. Děláte to pro kočku, aby byla venku. A ne proto, abyste byli cool. (Fakt, sáhněte si do svědomí.) Některé kočky opravdu neprahnou po venkovním dobrodružství. A že jich je.

Kšíry nebo postroj na kočku?

Pro kočky můžete zakoupit klasické kšírky z pásků nebo postroj ve stylu vestičky. Ani jedna varianta není drahá. Důležité je, aby kšírky byly kočce pohodlné a moc ji neomezovaly. Pokud kočka nesnese vestičku, sáhněte po klasice a naopak. U postrojů pro psy si dejte pozor, aby nebyl moc volný. Kočky ve strachu couvají, snadno by se vyvlékli.

Kočku s postrojem nebo kšírami napřed seznamte

Není třeba připravit kočce a kšírám večeři při svíčkách. Stačí, když nové kšíry kočce ukážete a necháte jí je někde ležet, aby si je mohla očichat. S největší pravděpodobností je pak bude ignorovat. To bohatě stačí. Jakmile je bude kočka považovat za známý předmět, můžete je kočce zkusit nasadit.

Veškeré seznamování s kšírami a nácvik nošení postroje probíhá v bezpečí a klidu domova ve chvílích, kdy je kočka aktivní. Kočku přitom odměňujte. Pokud si kšíry spojí s nepříjemným zážitkem, máte po procházkách.

Jak nasadit kočce kšíry nebo postroj

Když je kočka doma a má zrovna aktivní chvíli, zkuste jí nasadit postroj. Nejlepší je, když má kočka hlad. Po dobu, co má postroj, může jíst a spojí si to tak s příjemnou událostí.

Postroj nasazujte bez vodítka. Kočka by se mohla vodítka polekat, že za ní něco leze. Pak propadne panice, dá se na útěk, ale to zlé vodítko ji bude stále pronásledovat… Asi si umíte představit, že to není zrovna pozitivní zážitek. Proto tomu předejděte tím, že vodítko odepnete. Jeho čas přijde později, až si kočka zvykne na postroj.

Kšíry na kočce
Zdroj: Vlastní
Kšíry Trixie s pásem do auta nasazené na modelce Hruštičce. Koupili jsme zde.

Postroj by měl být utažený tak, abyste pod něj dali jeden až dva prsty. Ale ne tak volný, aby se z něj kočka dokázala vysvléknout. Pokud si nejste jistí nebo pokud má kočka tendence se z kšírů svlékat, pravděpodobně kočka nebude vhodná na kšíry.

Vodítko je dobré vybírat delší. Počítejte s tím, že kočka vyleze na větev. Musíte mít vodítko dostatečně dlouhé, abyste ho nepustili a zároveň abyste kočku příliš neomezovali. Není to pes. Kočka jde tam, kam chce ona, někdy si lehne a lenoší… Nejde o procházku v pravém slova smyslu. Trháním vodítka, taháním a vynucováním směru cesty kočce pobyt venku akorát znechutíte.

Domácí trénink: Kočka na vodítku

Nechte doma nosit kočku kšíry, dokud to pro ní nebude problém. Pokud jí budou vadit, sundejte a opakujte cvičení další den. Jestliže kočce postroj nevadí, můžete přidat vodítko. Vaše první procházky budou sice po bytě, ale už to je samo o sobě velký úspěch. Vodítko může kočka za sebou i tahat, ale některé kočky, jak už jsme psali výše, nemají rády, když je něco pronásleduje.

Na délku vodítka kočku lákejte k sobě na její oblíbené pamlsky, aby se učila k vám vracet. Dbejte na to, aby byl trénink spíš kratší než delší.

A jdeme ven…

S první návštěvou světa venku vám může pomoci přepravka. Na tu si kočka také musí zvyknout, aby si nemyslela, že jede jen k veterináři a čeká ji něco nepříjemného. Navíc může kočka otevřenou přepravku využít jako úkryt, když by bylo podnětů při prvním pobytu venku moc.

Jak naučit kočku na přepravku jsme na Kočičím doupěti už psali, tak se můžete mrknout.

Pro trénink vyhledejte klidné místo, kde nejezdí auta, neštěkají psi a nechodí moc lidí. Všímejte si, jak se vaše kočka chová. Pokud má vztyčený ocas a uši dopředu, projevuje zájem. Pokud se krčí, plazí po břiše a má oči doširoka vytřeštěné, pak to znamená, že kočička není dobrodružně založená.

Jak naučit kočku na kšíry? Přepravka a postroj jsou dobří služebníci.
Zdroj: Vlastní
Přepravka jako možnost útočiště a přivykání na postroj venku (modelka Hruštička)

Nevzdávejte to úplně po prvním pokusu. Je to pro kočku nové. Nepočítejte s tím, že rovnou půjde jako pes. Trénink dělejte zprvu krátký.

Když kočka zamrzne, zkuste jí povzbudit hračkou nebo pamlskem. Jakmile se kočky rozpohybují, jde jim trénink lépe. Sledujte, zda se s dalšími pokusy kočka chová jistěji. Pokud zůstává vystrašená, nebudou procházky nic pro ni. Ne každou kočku lze naučit na procházky.

Před tím, než vezmete svou kočku ven, měla by mít platné očkování. Nikdy nevíte, co venku olízne, o co se poraní, apod. Také by měla mít čip pro případ, že by vám utekla. Na postroj můžete napsat svůj telefon a jméno. Nezapomeňte také kočku předem ošetřit proti blechám a klíšťatům.

Šijete si na sebe bič aneb nevýhody procházek s kočkou

Naučit kočku na procházky se může někdy pěkně vymstít. Některé kočky, které si pobyt venku na vodítku oblíbí, jsou pak schopné ho vyžadovat. A to klidně několikrát denně. Neumíte si představit, jak dokáže být kočka neodbytná. Známe případ, kdy si kocour přinesl v tlamě postroj a dotíral s hlasitými projevy na majitelku, že má všeho nechat a jít s ním ven.

Kočičí cvičitelé doporučují se nenechat zviklat. Musíte si stát za svým a ukázat, že rozhodujete o času procházky vy. Dotírání a vynucování procházky neodměňujte pamlsky.

Už když začnete učit kočku na procházky, nenechávejte vyjít ze dveří, ale nasaďte doma postroj, vezměte kočku do náruče a položte ji až venku. Tím dáváte najevo, že se jde ven, až když ji vezmete. Tím předcházíte skákání na dveře, škrábání dveří a celému vynucovacímu procesu. Teda aspoň na některé kočky to platí. Jiné jsou splachovací, ale o tom až jindy.

Nikdy nenechávejte svou kočku venku bez dozoru! Při chození s kočkou na kšírách vždy mějte na paměti riziko, že vám kočka může zpanikařit, polekat se nebo utéct!

Kočičí batoh jako vychytávka pro kočičí turistiku

Kočičí batoh vám může pomoci naučit kočku chodit na procházky. Kočky, které nechtějí chodit na vodítku tam, kam chcete vy, mohou přesto jít s vámi na procházku. Od toho jsou kočičí batohy, které pomohou i tam, kde se to třeba hemží neznámými podněty nebo pejskaři. Kočka se v batohu cítí pohodlně, v bezpečí a přesto má přehled o dění venku. Vy ji můžete přenést na bezpečný a klidný úsek cesty. Tam jí můžete nechat šmejdit na vodítku a pak zase kus cesty poponést.

Batoh na kočky na procházky s kočkou
Zdroj: Vlastní Náš oblíbený batoh pro kočičí procházky. Koupit se dá zde.

Kočičí batohy mají síťky, které jsou průsvitné a prodyšné. Hodí se pro klidné kočky, které jsou rády venku jako pozorovatelé, nebo pro klidné kočky dobrodružky, když je potřebujete přemístit nebo ujít větší kus cesty rychleji. Nehodí se pro bázlivé kočky a pro kočky, které v přepravkách močí nebo kálí. Ale to koneckonců na zádech (nebo na břiše, záleží, jak si batoh nasadíte) ucítíte, jak moc je vaše kočka stvořená pro kočičí turistiku. 🙂

Některé kočky prostě naučit na procházky nepůjdou. S tím je třeba se s mířit a hledat jinou alternativu.

Výhody procházek s kočkou

Nedělejte to proto, že chcete být zajímaví. Dělejte to proto, že chcete trávit čas se svou kočkou, chcete jí dát příležitost zažít dobrodružství a svět venku. Je to společná aktivita, která upevňuje vaše vzájemné vztahy. Procházky nebo řádění ve venkovní voliéře obohacují kočce život, zabraňují nudě a nežádoucímu chování, které z nudy vzniká. Navíc procházky pomáhají kočkám předcházet obezitě.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček.

(0 hlasů )