Kašel a zrychlené dýchání jsou první příznaky u koček s astmatem. Léčbu je třeba zahájit co nejdříve

Kašel a zrychlené dýchání jsou první příznaky u koček s astmatem. Léčbu je třeba zahájit co nejdříve

Astma je jedním z nejčastějších příčin kašle u koček.

Jak poznáte, že má vaše kočička astma?

Máte už astmatickou kočku a nechce polykat tablety?

Naučte svou kočku na inhalátor!

Jak poznat astma u koček: příznaky

První, čeho si všimnete, budou časté záchvaty kašle. Kočička při nich sípe. Velmi často kašel provází výdechová dušnost, kterou poznáte podle toho, že kočička musí vyvinout značné úsilí, aby vydechla. U toho zapojuje tzv. břišní dýchání, takže místo hrudníku se jí při dýchání zvedá bříško. Dýchání bývá i v klidu zrychlené. V některých případech uslyšíte, když přiložíte kočce ucho k tělu, že kočka při dýchání chrčí.

Kašel s dušností se mohou objevovat jednak při setkání s konkrétním alergenem tak, jako je tomu při astmatu u lidí, nebo po fyzické námaze. Kočička se může dokonce hraní vyhýbat a preferovat klidnější režim. Někdy je ale zrychlený dech a výdechová dušnost jediným příznakem.

V extrémních případech může dostat kočička silný astmatický záchvat, kdy dojde ke zmodrání sliznic a kůže. Znamená to nedostatečné okysličení a je nutné stav urychleně řešit s veterinářem.

Kočka ležící v posteli
Zdroj: Pixabay

Co dělat, když má kočka astmatický záchvat

Astmatický záchvat u kočky často majitele vyděsí. To je pochopitelné, ale v tu chvíli je potřeba především zachovat klid, abyste se mohli věnovat kočičce, která je jistě vyděšená ještě více než vy.

  1. Pokuste se kočku uklidnit. Konejšivě na ni mluvte, můžete lehce pohladit.
  2. Odstraňte všechny rušivé vlivy, ze kterých může mít kočka strach.
  3. Pokud víte, který alergen astmatický záchvat vyvolal, okamžitě ho odstraňte z dosahu kočky, pokud jste tak již neučinili.
  4. Dohlédněte na to, aby měla kočička přísun čerstvého vzduchu. Nejlepší je otevřít dokořán okno nebo dveře. Samozřejmě u toho dbejte na bezpečnost kočky.
  5. Máte-li již předepsané léky od veterináře, podejte je.
  6. Pokud se záchvat nejlepší, nejlépe bude co nejrychleji vyhledat veterináře. Ten může kočičce podat kyslík a další potřebné léky.

Dá se kočičí astma vyléčit?

První, co vás jako vyděšeného majitele kočky napadne, je otázka: Existuje na astma u koček léčba? Odpověď vás jistě uklidní. Ano, dá. Ve většině případů je sice nutná dlouhodobá až doživotní léčba, ale včas odhalené a správně léčené astma zajistí kočičce spokojený a takřka normální život.

Nejčastěji se k léčbě používají glukokortikoidy a bronchodilatancia. Hlavním cílem léčby je potlačovat zánět v dýchacích cestách a zmírnění nebo prevence dechové tísně. 

Léčba při akutním stádiu astmatu u koček

U akutního astmatu se záchvatem je nutné napřed zbavit kočku dechové tísně a minimalizovat stres. Jako podpůrná terapie se podává kyslík. Dále se podávají bronchodilatancia k rozšíření průdušek a kortikoidy pro léčbu zánětu. 

Léčba chronického stádia kočičího astmatu

U chronického astmatu jde hlavně o zmírnění a léčbu zánětu a zabránění astmatickému záchvatu a zúžení průdušek. Dlouhodobě se podávají glukokortikoidy. U astmatu, který se projevuje ztíženým dýcháním a dechovou tísní, se podávají bronchodilatancia.

Pokud je to možné, přizpůsobte své kočičce prostředí. Snažte se vysledovat, co onemocnění vaší kočky zhoršuje, případně co vyvolává záchvaty a pokuste se to odstranit nebo alespoň minimalizovat. Mohou to být alergeny stejné jako u lidí: pyly, prach, roztoči, plísně, cigaretový kouř nebo čistící prostředky. Ve většině případech se na vyvolávající faktor ale nepřijde, nebo není v našich silách ho odstranit (např. v případě prachu).

Černá kočička na poslechu dechu u veterináře
Zdroj: Freepik

Inhalátor pro kočky

Před tabletami a injekcemi se dává přednost inhalačním lékům. Jejich velkou výhodou je, že působí jenom tam, kde jsou potřeba, tj. v plicích. Celkové dlouhodobé podávání kortikosteroidů má negativní vedlejší účinky. Inhalační léčba je efektivní a není při ní potřebná tak vysoká dávka léku. 

Jakmile se s inhalátorem seznámí kočička i její majitel, je pak podávání léků mnohem snadnější, než u jiných lékových forem. Je dobré mít na paměti, že nic není samo od sebe. Na inhalační masku je nutné kočičku postupně a trpělivě přivykat. Kočky jsou velmi učenlivé a za dobroty nebo pohlazení se nechají uplatit. 

Jak se používá inhalátor pro kočku

Inhalátor by měl mít u sebe návod, jak s ním správně pracovat. Pokud dáváte přednost video návodům, zde je jeden přímo od společnosti AeroKat.

Návod k použití inhalátoru pro kočky:

  1. Odstraňte kryt a protřepejte.
  2. Vložte zezadu do komory nádobku s lékem.
  3. Jemně přiložte inhalační masku kočičce na obličej. (Kočka by měla být s inhalátorem již obeznámená a na jeho používání naučená.)
  4. Zmáčkněte aplikátor, aby se uvolnila předepsaná dávka léku. 
  5. Držte 5-6 vdechů. U aplikátoru AeroKat uvidíte pohyb indikátoru, že se komora směrem ke kočičce otevřela. Podle toho kontrolujte a počítejte vdechy.

Cena inhalátorů pro kočky

Zda je pro vaši kočku inhalátor vhodný zkonzultujte nejprve s veterinárním lékařem. Nakonec to bude on, kdo vaší kočičce musí napsat do inhalátoru odpovídající léky. On vám poradí, kde inhalátor sehnat, na koho se obrátit.

V České republice je dostupný inhalátor AeroKat, jehož cena se pohybuje okolo 2 500 Kč. Na první pohled se vám může zdát částka vysoká, ale uvědomte si, že ho kupujete kočičce na celý život. 

Jak vzniká astma u koček

Astma, neboli felinní alergická bronchitida, je zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích. Bronchitida u koček vzniká na stejném principu jako u lidí. Po kontaktu s alergenem dochází k zúžení průdušek, otoku sliznic a tvorbě hlenové sekrece v dýchacích cestách. 

Proč astma vzniká zatím není zcela jasné. Jistou roli hrají alergie. Rizikovým faktorem jsou infekce dýchacích cest a astma v rodové linii. Kočičí astma není přímo dědičné, pouze se zvyšuje riziko pro jeho vznik. 

U některých plemen koček bylo pozorováno astma častěji, ačkoli onemocnět jím může kočka jakéhokoli plemene. Udává se, že náchylnější jsou siamské kočky, domácí krátkosrsté kočky, himalájské kočky, perské kočky a britské modré kočky. 

Astma se vyskytuje nejčastěji u mladých až středně starých koček, nicméně může se objevit v jakémkoli věku.

Perská kočka
Zdroj: Pixabay

Na co se připravit u veterináře

Až půjdete se svou kočičkou k veterináři, pečlivě se zamyslete nad tím, od kdy má vaše kočička problémy. Nezapomeňte zmínit všechny projevy nemoci, kterých jste si všimli. Čím více podrobností uvedete, tím rychleji se veterinář dobere ke správné diagnóze.

Kromě příznaků a chování vaší kočky veterinář pravděpodobně kočičku podrobně prohlédne, prohmatá a poslechne. Při diagnostice astmatu se používá nejčastěji rentgen hrudníku, aby se zkontroloval rozsah postižení dýchacích cest. Dobrou zprávou je, že téměř ¼ koček s astmatem má rentgenový nález naprosto normální. V některých případech může být ještě  potřeba odebrat vzorek z dýchacích cest pomocí bronchoskopie nebo doplnit vyšetření pomocí krevních odběrů.

Prevence kočičího astmatu

Zabránit vzniku onemocnění nelze. Můžete ale několika opatřeními snížit riziko, že se u vaší kočičky astma rozvine.

  • Nevystavujte kočku zakouřeným prostorám, čistícím prostředkům, parfémům ani dalším dráždivým látkám.
  • Pravidelně doma luxujte a utírejte prach.
  • Dbejte na správnou výživu kočky, udržujte ji v dobré kondici a zdraví.
  • Choďte na pravidelné návštěvy k veterináři v rámci prevence (většinou se tak děje společně s očkováním jednou za rok).
  • Pokud má vaše kočička alergii, nechte ji vyšetřit veterinárním lékařem a společně se snažte odhalit alergen.
  • Jestliže má vaše kočička astma již diagnostikované, dodržujte předepsanou léčbu a kontroly u veterinárního lékaře. Dodržujte také výše zmíněná opatření, abyste minimalizovali riziko zhoršení nemoci.

Závěr

Kočičí astma není u koček nic až tak vzácného. Je třeba si uvědomit, že každá kočička je individualita a průběh onemocnění může být u každého kočičího pacienta odlišný. Některá kočička se bude muset léčit po celý život, zatímco jiné budou působit problémy jen konkrétní situace. Některým mohou problémy po léčbě odeznít na dlouhou dobu. Chce to ale začít včas s léčbou. Zrychlené dýchání u kočky, častý kašel a ztížené nádechy nebo výdechy jsou důvodem k návštěvě veterináře.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *